14.01.2019 Wadowice, ul. Zegadłowicza - pożar supermarketu LIDL.

14012019wadowice
W poniedziałek, 14 stycznia 2019 roku, o godzinie 12:16 SKKP PSP w Wadowicach odebrało zgłoszenie o zadymieniu w supermarkecie LIDL przy ul. Zegadłowicza. Po dojeździe na miejsce stwierdzono rozwijający się pożar, który błyskawicznie objął dach, w efekcie czego uległ on całkowitemu zawaleniu się. Z budynku ewakuowano kilkudziesięciu klientów oraz 9 pracowników sklepu. Ewakuowani trafili pod opiekę strażników miejskich. Nikt nie został poszkodowany. Strażacy ratowali również zaparkowane przed sklepem pojazdy. Władze miasta w porozumieniu z Kierującym Działaniem Ratowniczym zorganizowały dla pracujących strażaków ciężki sprzęt, który wykorzystano przy dogaszaniu. Po zabezpieczeniu pogorzeliska wprowadzono na nie psy ratownicze z GPR OSP Kęty celem całkowitego wykluczenia, iż chwili pożaru wewnątrz nie znajdowały się osoby. Z krakowskiej "piątki" zadysponowano nośnik kontenerów wraz z kontenerem ochrony układu oddechowego, na wyposażeniu którego znajduje się m.in. 75 kompletnych aparatów powietrznych oraz sprężarka powietrza. 

W akcji gaśniczej udział wzięło ponad 30 zastępów PSP i OSP oraz ponad 100 strażaków z grup operacyjnych Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie, Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach, JRG Wadowice, JRG Andrychów, JRG Oświęcim, JRG-5 Kraków, JRG Chrzanów, JRG-2 Kraków, JRG Nowy Targ, SGPR JRG-2 Nowy Sącz, GPR OSP Kęty, a także ochotniczych straży pożarnych z powiatu wadowickiego.

Działania strażaków zabezpieczali funkcjonariusze KPP Wadowice oraz Straży Miejskiej Miasta Wadowice. Obecne na miejscu było także Państwowe Ratownictwo Medyczne, Pogotowie Gazowe i Energetyczne oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Wadowicach.

Działania wciąż trwają, a na miejsce dysponowane są kolejne zastępy.