16.07.2022 - Rybna - Ćwiczenia z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych

16.07.2022 cwiczenia

W dniu 16.07.2022r. w miejscowości Rybna (gm. Czernichów) odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych. 

- ,,Pożar lasu" - monitorowanie rozwoju procesu spalania,

- ,,Dziewczynka"- poszukiwania osoby zaginionej ,

- ,,Dodatkowe oczy KDRa- rozpoznanie 360 z późniejszym monitorowaniem sytuacji.

Celem ćwiczeń były:

- Porównanie empiryczne sposobu i dokładności działania kamer termowizyjnych stosowanych w Bezzałogowych Statkach Powietrznych

- Zebranie danych porównawczych do prowadzenia badań i analiz na podstawie pkt 1.

- Test polowy - operacyjny nowej wersji Walizki Dowodzenia

- Koordynacja i współpraca pilotów BSP z rożnych jednostek

- Koordynacja i naprowadzanie zespołów naziemnych przez pilota BSP.

Ciekawostką było wykorzystanie internetu satelitarnego, dzięki czemu każdy strażak będący w okolicy ćwiczeń mógł mieć darmowy dostęp do szybkiego internetu oraz podglądu obrazu z kamer dronów. Jest to kwestia szczególnie ważna przy poszukiwaniach czy działaniach w terenie bez dobrego zasięgu.

Pierwszy epizod:

W wyznaczonym miejscu zostało rozpalone ognisko o kształcie prostokąta o dłuższym boku około 3-4m (symulowana ściana ognia). Od rejonu ognia zostały wyznaczone punkty pomiarowe w odległości 50, 100, 150 i 200m. Drony, z użyciem termowizji, wykonały 5 pomiarów:

- 1 pomiar - bez ognia - wyłącznie by spisać wyniki referencyjne

- 2 pomiar - po 2 minutach od rozpalenia ognia

- 3 pomiar - po 5 minutach od rozpalenia ognia

- 4 pomiar - po 30 minutach od rozpalenia ognia - w pełni rozwinięty "pożar"

- 5 pomiar - po 45 minutach - stopniowe wygaszanie pożaru

Dodatkowo przeprowadzono również obserwację skutków dolania wody do płonącego oleju.

Drugi epizod:

Jedna wyznaczona osoba udała się na teren bez drzew, by symulować osobę zaginioną. Do poszukiwań wyruszyły zespoły lotnicze dotyczą dronów, które nie są wyposażone w kamery termowizyjne.

Zadania do wykonania przez zespoły lotnicze:

Zespół nr 1: Oblot metodą drabinkową wyznaczonego przez KDR/KOL obszaru i przygotowanie mapy sytuacyjnej - przy okazji poszukiwanie osób zaginionych.

Zdjęcia zebrane przez ten zespół będą wykorzystane do budowy mapy sytuacyjnej oraz w aplikacji SARUAV.

Zespół nr 2: Poszukiwanie osób zaginionych metodą "wzrokową" - wyłącznie wskazanie koordynatów osoby poszkodowanej. Gdy wyruszą zespoły naziemne ? koordynowanie ich drogi oraz wyszukanie optymalnej ścieżki dotarcia

Zespół nr 3: Wstępne badanie i triage osoby poszkodowanej z wykorzystaniem Drona .

Trzeci epizod był realizowany równolegle - dowódcy mogli obserwować obraz z kamer dronów.

Ćwiczenia okazały się świetną okazją do wymiany doświadczeń oraz wypracowania wspólnych metod działania. Uczestnicy zaprezentowali wiele nowoczesnych trendów, które coraz częściej wykorzystywane są w działaniach ratowniczych. Wykorzystywano kamery termowizyjne, łącza satelitarne czy też transmisje obrazu i dźwięku na urządzenia strażaków pracujących w terenie.

W ćwiczeniach udział wzięli m.in.: OSP z Gminy Czernichów, OSP Niegoszowice, OSP Bolechowice, OSP Stare Bielsko, OSP Głogów, SGSP, KW PSP w Krakowie, JRG7 w Krakowie, KWP w Krakowie, Instytut Wspierania Nowych Technologii, firma Navigate, Krajowa Agencja Informacyjna, Grupa Jurajska GOPR, GPR Kraków, Politechnika Śląska, Porty Lotnicze, oraz Centrum Dronów CNBOP PIB.