25.10.2022 - Ćwiczenia taktyczno-bojowe "Trasa 2022"

25.10.2022 trasa1

W dniu 25 października 2022 roku w godzinach od 21:00 do 02:00 dnia 26.10.2022 na terenie jednego z tuneli "Trasy Łagiewnickiej" odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe pod kryptonimem "Trasa 2022".

Głównymi tematami ćwiczeń były:
- rozpoznanie możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w obiekcie "Trasy Łagiewnickiej" w przypadku zaistnienia wypadku komunikacyjnego oraz współpraca z Centrum Zarządzania Trasy Łagiewnickiej,
- sprawdzenie możliwości prowadzenia działań z zakresu ratownictwa specjalistycznego przez grupy specjalistyczne PSP: medyczne, chemiczno- ekologiczne oraz techniczne,
- współpraca ze służbami współdziałającymi (Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, Policja, Pogotowie Ratunkowe).

OPIS ZAŁOŻEŃ I DZIAŁAŃ:

Do Centrum Zarządzania Trasą Łagiewnicką dociera zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów - autobusu MPK i samochodu osobowego - w środkowym tunelu trasy, w wyniku którego zostały ranne liczne osoby. Niezwłocznie zostaje zamknięty ruch oraz powiadomione zostaje Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie, Dyspozytornia Medyczna 06-01 oraz Dyżurny Komendy Miejskiej Policji.

25.10.2022 trasa1

Na miejsce w pierwszym rzucie udają się 4 zastępy z JRG 2, wraz z Dowódcą Jednostki, oraz zastęp z JRG 6. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do prowadzenia segregacji poszkodowanych, udzielania im Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz do wydobywania osób uwięzionych pod i w samochodzie osobowym.

Na jezdni w przeciwnym kierunku zostają rozłożone namioty pneumatyczne i sprzęt do działań medycznych. Pracę rozpoczynają członkowie Grupy Ratownictwa Medycznego. Na zewnątrz tunelu zostaje powołany sztab Komendanta Miejskiego PSP na bazie pojazdu SDŁ i oficera łącznikowego.

25.10.2022 trasa1

Podczas, gdy ranne osoby są konsekwentnie ewakuowane ze strefy zagrożonej, są im udzielane Medyczne Działania Ratownicze oraz są transportowani do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, z jednego z pojazdów dochodzi do wycieku niezidentyfikowanej substancji chemicznej przewożonej bez oznakowania. Kilku ratowników oraz poszkodowanych odczuwa silne podrażnienia skóry.

Wezwano na miejsce Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kraków" oraz "Oświęcim". Wyznaczyły one strefę bezpieczną, rozłożyły kurtyny wodne oraz przystąpiły do identyfikacji i likwidacji wycieku oraz ewakuacji i dekontaminacji osób poszkodowanych.

Działania zakończono po przetransportowaniu wszystkich rannych do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz likwidacji zagrożenia chemicznego.