Piknik Służb Mundurowych - Dzień Dziecka Kraków-Czyżyny 2019

 01062019piknikmundurowy

W sobotę, 1 czerwca br., na pasie startowym przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w krakowskich Czyżynach odbyła się już kolejna edycja Pikniku Służb Mundurowych z okazji Dnia Dziecka.

Dla rodzin wraz ze swoimi pociechami czekała masa atrakcji począwszy od dmuchanych zjeżdżalni, zamków, trampolin po prezentację sprzętu, pojazdów oraz widowiskowe pokazy. Oddział Prewencji Policji w Krakowie zaprezentował miotacz wody o kryptonimie "TAJFUN III". Jest to pojazd ciężarowy na podwoziu Scania R420, zabudowany przez firmę Wawrzaszek Inżyniera Samochodów Specjalnych z Bielska-Białej. Posiada trzy zbiorniki - jeden wodny o pojemności 9000 litrów i dwa każdy o pojemności 100 litrów na środek barwiący oraz gaz drażniący. Miotacz wody wyposażony jest w dwa działka (jeden na dachu drugi na przodzie) zasilane wspólną pompą o maksymalnej wydajności 4100 l/min przy ciśnieniu 15 barów. Ponadto z przodu kabiny znajduje się taran do pokonywania przeszkód. Łącznie OPP w całym kraju dysponuje 12 armatkami wodnymi "TAJFUN III". Kolejno prezentowano: radiowóz terenowy Mitsubishi L200. Jest to nośnik - automatycznej wyrzutni gazu łzawiącego (AWGŁ), reflektora olśniewającego (RO) lub long range acoustic device (LRAD). Scania jak i Mitsubishi są użytkowane przez plutony/kompanie wzmocnienia OPP/SPPP. Furgon specjalny - Ruchome Stanowisko Dowodzenia (RSD) na podwoziu Fiata Ducato. Radiowóz służy do koordynowania działań sił Policji m.in.: podczas zabezpieczenia imprez masowych. Ambulans Volkswagen Crafter będący na wyposażeniu Zespołu Medycznego OPP/SPPP. W 2011 roku 24 takie karetki zostały zakupione dla Oddziałów i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji w całym kraju, Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie oraz Centralnego Biura Kontrterrorystycznego Policji "BOA". Ostatnim prezentowanym radiowozem przez Oddział Prewencji był Volkswagen Crafter. Ze specyfikacji służby jaką pełnią policjanci plutonów prewencji OPP/SPPP muszą poruszać się wyłącznie radiowozami typu furgon w wersji "W" - wypadowej. "Wypadówka" może pomieścić 8-osobową Drużynę policjantów wraz z niezbędnym sprzętem PZ. Warto zwrócić uwagę, iż Volkswagenów Crafterów w wersji "W" jest w całym kraju 28. Po 14 sztuk znajduje się na stanie OPP Kraków i OPP Łódź.
W samo południe odbyły się dwa widowiskowe pokazy. Najpierw policyjni przewodnicy wraz z psami służbowymi: IDA, KROLL, LAGER, CYWIL, PUTIN, SZAJNA, PERŁA.zaprezentowali elementy tresury psa służbowego, skupiając się na tych, które dotyczą jego posłuszeństwa i właściwej reakcji na określone zachowanie funkcjonariusza. Największą atrakcją cieszyła się symulacja zatrzymania groźnego przestępcy uzbrojonego w karabin maszynowy.
Ogniwo Przewodników Psów Służbowych Wydziału Sztab Policji KMP Kraków stanowi jeden z głównych trzonów w zabezpieczeniu miasta Krakowa. Policjanci wraz ze swoimi czworonogami pełnią głównie w godzinach popołudniowo-nocnych służby patrolowo-interwencyjne, uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych wspierając pozostałe wydziały komendy miejskiej, jak i osiem podległych jej komisariatów. Ponadto przez całą dobę wystawiane są dyżury: pirotechniczny i tropiący, gdzie w przypadku włamania, rozboju, zaginięcia osoby lub też podejrzenia podłożenia ładunku wybuchowego do zdarzenia wyrusza przewodnik z psem tropiącym lub wyszkolonym do wykrywania zapachu materiałów pirotechnicznych. Funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji wraz z Grupą Interwencyjną Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej zaprezentowali widowiskowy pościg za samochodem, którym uciekali przestępcy oddający ogień z broni maszynowej w kierunku goniących ich "ATeciaków".
Prezentacja Państwowej, Zakładowej i Ochotniczej straży pożarnej m.in.:
- najwyższy w Małopolsce podnośnik hydraulicznych o wysięgu 68 metrów. Znajduje się on na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 z krakowskich Bronowic.
- Ciężki samochód specjalistyczny z drabiną na podwoziu Hurricane. Iście typowo amerykański samochód bojowy straży pożarnej, który posiada zbiornik wodny o pojemności 750 litrów i jednocześnie drabinę mechaniczną. Jej maksymalna wysokość pracy wynosi 30 metrów. W 1993 roku do kraju trafiły 3 takie pojazdy. Włączone zostały do podziałów bojowych: JRG-3 PSP Kraków, JRG SA PSP Kraków oraz JRG-6 PSP Warszawa. 
- Ciężki samochód ratownictwa technicznego Scania G450 z JRG-2 PSP w Krakowie,
ponadto strażacy przygotowali dla najmłodszych tor przeszkód, możliwość budowania wieży z pojemników z wykorzystaniem drabiny mechanicznej, specjalnie zadymiono namiot pneumatyczny, gdzie dzieci mogły się przekonać jak to jest w zadymionym  pomieszczeniu. Druhowie OSP Pcim przywieźli ze sobą ściankę wspinaczkową.
Lotniskowa Służba Ratowniczo-Gaśnicza Kraków Airport do prezentacji w pikniku wystawiła ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy wodno-pianowo-proszkowy Reynolds Boughton Barracuda.
Prezentacja Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej "Nowy Sącz"

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie zaprezentował swoje pojazdy - typu mała i duża więźniarka oraz sprzęt używany przez funkcjonariuszy.