Zatrzymaj się i nie przechodź obojętnie

 
Zbliża się już zima, powoli temperatura powietrza zmierza ku 0. Niestety dla niektórych zimowy sezon może okazać się zabójczy z powodu wychłodzenia organizmu.

Przytoczymy sytuację z dnia dzisiejszego. Jedna z ulic Podgórza. Leżący człowiek przy skrzyżowaniu, sporadycznie ktoś z pieszych przechodzi tą drogą, natomiast ruch samochodowy jest wystarczający aby ktoś mógł tą osobę zobaczyć, zatrzymać się i cokolwiek zrobić.

Cóż, nie było tak tym razem. Zatrzymujemy się, podchodzimy do osoby. Usytuowanie mężczyzny może świadczyć że istnieje duże prawdopodobieństwo że jest ofiarą wypadku komunikacyjnego. Wstępnie sprawdzamy, czynności życiowe są, brak widocznych śladów wypadku, kończyny wydają się całe. Niestety brak kontaktu z otoczeniem. Na miejsce wzywamy Policję, powiadamiamy dyspozytora na 999. Zabezpieczamy osobę folią ?życia?, aby zapobiec nadmiernemu wyziębieniu (nie wiadomo ile tu leży). W międzyczasie przejeżdża patrol policji. Zatrzymujemy, okazuje się że jest to min. dzielnicowy tutejszego rewiru. Dojeżdża kolejny patrol policji ten który został tu zadysponowany. Najgorsze w tym, że z poszkodowanym kompletnie nie ma kontaktu i nie wiadomo do końca co jemu jest, czuć woń alkoholu ale nie można wykluczyć czegoś więcej. Podchodzi do nas kolejna osoba, Pani Lekarka, ponownie sprawdza stan chłopaka. Chwilę przed przyjazdem Zespołu Ratownictwa Medycznego P-11 chłopak zaczyna kontaktować, ale idzie mu to dość opornie. Został przebadany przez ratowników następnie przewieziony do izby wytrzeźwień ponieważ nie można było skontaktować się z osobą której można było by go przekazać.

Rady:
- Jeżeli widzimy osobę która leży ? reagujmy !
- Nośmy ze sobą dane kontaktowe tzw. ICE ? zapisane w telefonie lub karteczkę w dokumentach z telefonem do osoby która może pomóc służbom. Czasem trzeba się dowiedzieć czy ktoś jest na coś chory itp. lub po prostu przekazać tą osobę pod opiekę.
- Co roku z powodu wyziębienia organizmu umiera kilkadziesiąt osób. W większości są to osoby po spożyciu alkoholu.

Z pozdrowieniami dla funkcjonariuszy Referatu Interwencyjnego W.Sz.P KMP oraz KP VI (lekkim zaskoczeniem była Wasza spora wiedza i doświadczenie przy udzielaniu pomocy) oraz ZRM P-11.

źrodło: fundacja RoadSafe - Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ratownictwa