Alarmówka w gotowości do działań przez całą dobę
Przez całą dobę w gotowości do działań pozostaje pluton alarmowy wystawiany ze stanu OPP Kraków.
W przypadku potrzeby nagłego, natychmiastowego użycia większej ilości policjantów na terenie województwa małopolskiego w związku:
- ze zbiorowym naruszeniem ładu i porządku publicznego,
- wzmocnienia zabezpieczenia imprez i uroczystości,
- prowadzonymi działaniami poszukiwawczymi,
- zabezpieczeniem miejsc zdarzeń (klęsk żywiołowych, katastrof, wypadków, pożarów, przestępstw kryminalnych) do działań podrywany jest pluton alarmowy wystawiany przez całą dobę, siedem dni w tygodniu ze stanu Oddziału Prewencji Policji w Krakowie.
Komisariat I Policji w Krakowie swoim rejonem działania obejmuje dzielnicę I - Stare Miasto tj. Rynek Główny, Kazimierz oraz okoliczne uliczki. Na okrągło przez całą dobę "jedynka" wspierana jest przez dyslokowane do służby pododdziały ze stanu OPP Kraków, które wyznaczone zostają jako pluton alarmowy (jeden na każdej zmianie).
W systemie trzyzmianowych służb policjanci oddziału prewencji patrolują ścisłe centrum Krakowa, realizują interwencje zlecone przez Dyżurnego Stanowiska Wspomagania Dowodzenia KMP Kraków, jak i te własne. Służby patrolowo-interwencyjne odbywają się w formie patroli zmotoryzowanych i pieszych. Mundurowi jednocześnie pozostają w ciągłej gotowości do podjęcia działań w ramach PA na terenie miasta Krakowa, jak i całego województwa małopolskiego. Funkcjonariusze plutonu alarmowego do służby pobierają sprzęt ochrony indywidualnej tzw. "PZ", który składa się z hełmu udaroodpornego z przyłbicą chroniącą twarz, kamizelki przeciwuderzeniowej wraz z ochraniaczem barków i ramion, ochraniaczy na kolana, goleń, podbicie stopy, ud czy przedramienia, rękawic przeciwuderzeniowych oraz pałki szturmowej ponadto miotacze gazu pieprzowego, tarcze i broń gładkolufową Mossberg. Sprzęt ten jest używany podczas rozpraszania tłumu zbiorowo zakłócającego porządek publiczny. W skład poddziałów OPP/SPPP, które liczą kilkudziesięciu funkcjonariuszy wchodzą trzy Drużyny. Po poderwaniu "alarmówki" do działań, załogi radiowozów zobligowane są do zebrania w ciągu 3 minut od ogłoszenia alarmu swoich drużyn (patroli pieszych) z rejonu służbowego. W sytuacji, gdy policjanci są w trakcie wykonywania czynności służbowych (np. przeprowadzanie interwencji, sporządzanie dokumentacji) zobowiązani są do ich jak najszybszego zakończenia i udania się we wskazane miejsce przez Dyżurnego Stanowiska Kierowania KWP Kraków. W skali roku PA jest mobilizowany kilkadziesiąt razy m.in.: do poszukiwań osób zaginionych kategorii pierwszej czy zgłoszeń związanych z przestępczością pseudokibicowską.
Od 1.01.2018 do 11.09.2018 roku pluton alarmowy OPP Kraków do działań podrywany był 139 razy. W głównej mierze dotyczyły one poszukiwań osób zaginionych i zwalczania przestępczości pseudokibicowskiej.
Przykładowe zdarzenia z bieżącego roku, do których podrywano "alarmówkę".
- kwiecień - Kraków, ul. Nowohucka - zderzenie kilku pojazdów, w tym cysterny przewożącej węglowodory ciekłe. Przybyły na miejsce PA, po rozpoznaniu sytuacji i stwierdzeniu braku zagrożenia powrócił do pełnienia dalszej służby na terenie KP I.
- maj - pluton alarmowy poderwany do wsparcia Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Wydziału Sztab Policji KMP Kraków w zabezpieczeniu drugoligowego spotkana pomiędzy drużynami Garbarni Kraków, a GKS 1962 Jastrzębie Zdrój. Na trybunach zasiadło 530 kibiców, w tym setka sympatyków drużyny gości.
- wrzesień - Kraków - PA skierowany do jednej z dzielnic, gdzie doszło do bójki kilkunastu osób narodowości Polskiej i Romskiej.