20.05.2016 - Kraków, MLP - Święto Wojsk Specjalnych
20 maja 2016 roku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się uroczystości Wojsk Specjalnych, których święto przypada na dzień 24 maja.
Dzisiejszego dnia na pasie startowym MPL odbyła się prezentacja wszystkich jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych. W uroczystościach udział wzięli m.in; Bartłomiej Grabski, Podsekretarz Stanu w MON, Zastępca Dowódcy Generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka,a także rodziny i przyjaciele "specjalsów"
Równo o godzinie 12 nad MLP przeleciały biało-czerwone Iskry, które zainaugurowały uroczystości.
Historia "specjalsów"
Wojska Specjalne status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych (RSZ) uzyskały 24 maja 2007 roku. Decyzja ta wynikała z potrzeby konsolidacji rozproszonych w różnych strukturach Sił Zbrojnych RP jednostek specjalnych. Z chwilą powstania Wojsk Specjalnych jako RSZ, zostały one podporządkowane pod jedno wspólne dowództwo - Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), które od października 2008 roku rozpoczęło swoje funkcjonowanie w Krakowie.
Od 3 sierpnia 2015 roku w Krakowie działa Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS), które powstało w wyniku kolejnych zmian będących następstwem reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, wprowadzonej 1 stycznia 2014 roku. DKWS przejęło w znacznej części funkcje i zadania istniejącego do grudnia 2013 roku DWS, które zlikwidowano w ramach wspomnianej wyżej reformy. Personel DKWS stanowi trzon Sojuszniczego Dowództwa Komponentu Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component Command, SOCC) Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force, NRF). Swój pierwszy bojowy dyżur w ramach Sił Odpowiedzi NATO (SON) DKWS pełniło w 2015 roku.
Dowódcą Komponentu Wojsk Specjalnych jest gen. bryg. Jerzy Gut, który jednocześnie dowodził będącym w natowskim dyżurze Komponentem Operacji Specjalnych (ang. Special Operations Component, SOC) SON zestaw 2015. Polskie Wojska Specjalne stanowiły zdecydowaną większość całości sił wspomnianego wyżej sojuszniczego Komponentu.
Pod DKWS podlegają wszystkie jednostki Wojsk Specjalnych: Jednostka Wojskowa GROM (Warszawa), Jednostka Wojskowa Komandosów (Lubliniec), Jednostka Wojskowa FORMOZA (Gdynia), Jednostka Wojskowa NIL (Kraków), Jednostka Wojskowa AGAT (Gliwice) oraz operacyjnie - znajdująca się w strukturze Sił Powietrznych - 7 eskadra działań specjalnych (Powidz) przeznaczona do wsparcia działań Wojsk Specjalnych z powietrza.
DKWS podlega bezpośrednio Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. broni dr. Mirosławowi Różańskiemu. W strukturze Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) znajduje się Inspektorat Wojsk Specjalnych (IWS), który stanowi komórkę wewnętrzną DG RSZ. Całokształtem działalności IWS kieruje Inspektor Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Piotr Patalong.
Współczesne Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Wojska Specjalne, stanowiąc integralną część Sił Zbrojnych RP, wpisują się w ich wszystkie misje. Najważniejszym zadaniem jest przygotowanie i udział w operacji obronnej. Działania prowadzone przez komandosów wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie, mogą mieć zarówno znaczenie operacyjne, jak i strategiczne. Istotnym zadaniem Wojsk Specjalnych jest utrzymywanie w gotowości sił i środków do wsparcia Policji Państwowej w zwalczaniu terroryzmu na terenie państwa. Wojska Specjalne są gotowe do prowadzenia pełnego wachlarza operacji specjalnych
w przypadku zaistnienia zdarzeń z katalogu sytuacji szczególnych. Poprzez zaangażowanie w operacjach Sojuszu oraz w Siłach Odpowiedzi NATO, wojska te wnoszą także istotny wkład w stabilizację sytuacji międzynarodowej.
Struktura Wojsk Specjalnych oparta jest na skupionych pod jednym wspólnym dowództwem samodzielnych oddziałach i pododdziałach złożonych ze specjalnie wyselekcjonowanych, wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy przygotowanych do działania w środowisku najwyższego ryzyka. Służba żołnierzy Wojsk Specjalnych opiera się na fundamentalnym systemie wartości, zgodnie z którym żołnierz-operator jest najbardziej istotną częścią tych wojsk. Ten system wartości dodatkowo wzbogaca i wzmacnia głęboki szacunek komandosów do historii i tradycji, jakie dziedziczą poszczególne jednostki.
W opinii wielu analityków bezpieczeństwa i najwyższych dowódców wojskowych, do Wojsk Specjalnych należy przyszłość. Są one skuteczną odpowiedzią na dominujące obecnie zagrożenia asymetryczne czy prowadzenie wojny hybrydowej. Są także niewspółmiernie efektywne w stosunku do kosztów ich utrzymania. Pogląd ten w pełni potwierdza wysoka skuteczność i sukcesy odnoszone przez polskich żołnierzy Wojsk Specjalnych w ostatnich latach, chociażby w ramach misji ISAF w Afganistanie. Warto podkreślić, że sukcesy operacyjne odnoszone przez żołnierzy Wojsk Specjalnych są efektem wsparcia i dobrej współpracy komandosów z innymi Rodzajami Sił Zbrojnych i służbami specjalnymi.
Opis: Kraków 112 / Wojska Specjalne