11.02.2017 - Ćwiczenia taktyczno-bojowe " Hipotermia - Kobylany 2017"
W dniu 11 lutego 2017 roku w siedzibie OSP Bolechowice oraz w Dolince Kobylańskiej odbyły się ćwiczenia, których głównym tematem były poszukiwania osób zaginionych w kompleksach leśnych oraz szlakach górskich będących w głębokiej hipotermii i wypracowanie oraz sprawdzenie standardów współpracy ze sobą podmiotów ratowniczych. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przy wsparciu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolechowicach.
O godzinie 15 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bolechowicach odbyła się część teoretyczna ćwiczeń, na której:
- ratownik medyczny Tomasz Sanak przeprowadził wykład poświęcony hipotermii
- prezentacja sprzętu wykorzystywanego przy działaniach z hipotermią głęboką.
Kiedy już teoria dobiegała końca to nad Bolechowicami i okolicami zawyła syrena - SKKM zadysponował:
- GBARt 2,5/25 303-21 JRG-3 PSP Kraków
- GCBARt 5/32 303-25 JRG-3 PSP Kraków
- GLBARt 1/1 328-96 OSP Bolechowice
- GBA 2,5/16 328-53 OSP Karniowice
- GBA 1,6/18 339-93 OSP Kobylany
do miejscowości Karniowice, gdzie w jednym z gospodarstw przy ulicy Widokowej doszło do pożaru pomieszczenia gospodarczego. Ogień został ugaszony po podaniu dwóch prądów wody w natarciu. Działania zostały zakończone około 17-ej. Po powrocie z interwencji siły i środki biorące udział w ćwiczeniach przemieściły się do Doliny Kobylańskiej na "Żabi Koń" , gdzie odbyła się część praktyczna ćwiczeń:
Scenariusz:
O godzinie 18.00 dyżurny SKKM Kraków przyjął zgłoszenie o wypadku trzech osób w rejonie Dolinki Kobylańskiej. Zgłaszającym jest jeden z uczestników wyprawy, nie jest w stanie określić precyzyjnie miejsca wypadku. Twierdzi, że wraz ze swoimi dwoma kolegami szedł z Będkowic do Kobylan na imprezę. Za namową jednego z kolegów zboczyli z szlaku i weszli w las. Nagle jeden z nich spadł w przepaść. Brak z nim kontaktu. Drugi postanawia dotrzeć do kolegi lecz także ulega osunięciu. Twierdzi, że prawdopodobnie złamał nogę. Złamanie otwarte. Zgłaszający, jest spanikowany, z trudnością odpowiada logicznie na pytania dyspozytora. Na pytanie czy widzi jakieś charakterystyczne punkty orientacyjne odpowiada, że jest w lesie, przed sobą widzi przepaść jakby wąwóz, jest ciemno, bardzo zimno. Dyspozytor SKKM Kraków przyjmuje zgłoszenie, 18.06 i dysponuje do zdarzenia jednostki:
- OSP Zabierzów,
- OSP Bolechowice,
- OSP Będkowice,
- OSP Kobylany
- SGRWys "Kraków-3"
Pierwsze na miejscu zdarzenia, przyjeżdżają siły i środki OSP Kobylany, OSP Bolechowice, kilka minut później dojeżdżają jednostki OSP Będkowice oraz OSP Zabierzów. W wyniku rozpoznania KDR melduje, że nie odnaleziono poszkodowanych, słyszalne jest ciche wołanie o pomoc od strony "żabiego konia". Ratownicy udają się na rozpoznanie szczegółowe w stronę miejsca, gdzie słyszane są głosy. Na miejsce przybywa grupa ratownictwa wysokościowego. Strażacy, którzy poszli na rozpoznanie meldują, że na półce skalnej na ,,żabim koniu” znajduje się dwóch poszkodowanych. Tylko z jednym jest kontakt słowny, drugi nie odpowiada, leży na plecach. Do strażaków ochotników docierają ratownicy SGRWys. Przy użyciu technik linowych docierają do poszkodowanych. Poszkodowany A - przytomny, złamanie kończyny dolnej prawej, uskarżający się na ból nogi i zimno. Poszkodowany B - nieprzytomny, brak funkcji życiowych.
Z wywiadu od poszkodowanego A ratownicy dowiadują się, że jest także trzeci poszkodowany (Poszkodowany C), który przez pewien okres utrzymywał z nim kontakt słowny lecz, zdecydował się na szukanie pomocy i poszedł w stronę lasu. Ratownicy, informację tą przekazują kierującemu działaniami ratowniczymi. Na miejsce zdarzenia zadysponowana zostają zadysponowane:
- Myślenicka Grupa Poszukiwawczo Ratownicza
- Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza
Działania ratowników na skarpie: Poszkodowany A: Kontrola ABC, szybkie badanie urazowe, zaopatrzenie otwartego złamania, założenie kołnierza, stabilizacja kończyny, przełożenie na deskę, okrycie folią NRC, ogrzewanie poszkodowanego kompresami grzewczymi, ewakuacja poszkodowanego technikami linowymi. Poszkodowany drugi: Kontrola ABC przez 60 s, wdrążenie procedury RKO, założenie rurki UG, założenie maski krtaniowej,100% tlenoterapia, podpięcie respiratora, założenie kamizelki ”autopuls”, przełożenie na deskę, powiadomienie Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, próba ogrzania ciała kompresami grzewczymi, trzy nieskuteczne wyładowania AED, ewakuacja przy pomocy technik linowych. Na miejsce przybywa grupa FlyTech UAV, która przy użyciu drona generuje podgląd na sytuację ratowniczą na półce skalnej. O godzinie 18.40 KDR melduje do SKKM, że pierwszy poszkodowany, (Poszkodowany B) został ewakuowany przy użyciu technik linowych (zatrzymanie krążenia, głęboka hipotermia). Na miejsce przybywa ZRM oraz koordynator ds. hipotermii. Brak możliwości dojazdu karetki na miejsce zdarzenia ze względu na trudne warunki atmosferyczne, ratownicy medyczni i lekarze wraz ze sprzętem medycznym dowożeni są quadami. Poszkodowany B, założenie dostępu do żyły, podanie płynów i leków, ewakuacja SRWys 303-72 Mercedes Unimog do wskazanego miejsca przekazania zespołowi ZRM. Pierwszy poszkodowany, Poszkodowany B, przekazany zespołowi ZRM I o godzinie 18.52,zostaje przetransportowany do szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. W tym czasie drugi poszkodowany (Poszkodowany A) ewakuowany przy pomocy technik linowych. Sposób ewakuacji ten sam co w przypadku Poszkodowanego B. Godzina 19.20 przekazanie poszkodowanego B zespołowi ZRM II. Transport poszkodowanego do SORu rejonowego. O godz. 19.10 na miejsce dociera grupa poszukiwawczo-ratownicza. Organizowane jest przeszukanie pobliskiego lasu, przy pomocy ratowników, psów, dronów oraz samolotów bezzałogowych. O godzinie 19.40 odnaleziony zostaje trzeci uczestnik wyprawy, Poszkodowany C. Nieprzytomny, bez widocznych obrażeń. Postępowanie ratowników na miejscu. Powiadomienie KDR o podejrzeniu hipotermii, szybka ewakuacja. Przekazanie poszkodowanego zespołowi ZRM3 w wyznaczonym miejscu.
Transport poszkodowanego przez ZRM do szpitala. Zakończenie działań, odjazd do koszar. Działaniami dowodził st. kpt. Jarosław Świderski - dowódca zmiany II JRG-3. Całość ćwiczeń obserwował st.kpt. Andrzej Poniedziałek - zastępca dowódcy JRG-3 Kraków.
Po zakończeniu ćwiczeń zostały one omówione w remizie OSP Bolechowice.
Siły i środki:
- Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "Kraków-3"
- Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Goszcza
- Myślenicka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza/ OSP Myślenice Górne Przedmieście
- OSP Bolechowice
- OSP Będkowice
- OSP Kobylany
- OSP Zabierzów
- OSP Kryspinów
- Ambulans OPC24+