Specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego Kraków 3

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "Kraków 3"


Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego "Kraków 3" jest jedną z trzech grup tego typu utworzonych na terenie województwa Małopolskiego. W jej skład wchodzą samochody oraz strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej numer 3, Komendy Miejskiej i Komendy Wojewódzkie w Krakowie.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego Kraków 3


Poziom A

303-72 SRWys - 1 ratownik wysokościowy - dowódca + 2 ratowników wysokościowych +  1 ratownik kierowca


Poziom B

303-71 SLRWys - 1 rat. wys. dowódca + 1 rat. kier.

303-72 SRWys - 5 rat. wys.


Poziom AS

303-72 SRWys - 1 ratownik śmigłowcowy operator (dowódca) + 2 ratowników śmigłowcowych + 1 rat. kier.


Poziom BS

303-71 SLRWys - 1 ratownik śmigłowcowy operator (dowódca) + 1 rat. kier.

303-72 SRWys - 2 rat. śmig. + 3 rat. wys.

JRG 3


Charakterystyka Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego (źródło: KM PSP Kraków)

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego funkcjonuje na bazie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 działającej w ramach struktury Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Jednostka ta specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym podczas prowadzenia działań ratowniczych w miejscach trudno dostępnych i znajdujących się poza zasięgiem i możliwościami użycia standardowego sprzętu i technik straży pożarnej.

Swoje działania SGRW realizuje przy użyciu:

-> technik alpinistycznych (techniki stosowane we wspinaczce górskiej, alpinizmie jaskiniowym, alpinizmie przemysłowym i inne techniki wykorzystywane w działaniach na wysokości),
-> śmigłowca,
-> innego sprzętu potrzebnego w działaniach i dostępnego w straży pożarnej.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego Kraków 3 4

W skład grupy wchodzą strażacy ratownicy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3 w której SGRW funkcjonuje i wypełniają standardowe zadania realizowane przez JRG oraz funkcjonariusze pracujący w systemie codziennym w Komendzie Miejskiej i Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Przyszli ratownicy wysokościowi przechodzą wielostopniowe szkolenie z zakresu technik alpinistycznych oraz wykorzystania w działaniach ratowniczych śmigłowca. Będąc członkami SGRW ratownicy stale doskonalą i podnoszą swoje kwalifikacje. Funkcja którą pełnią w SGRW razem ze standardową służbą pełnioną w JRG jest bardzo wymagająca. Dlatego do grupy przyjmowane są osoby predysponowane do prowadzenia działań ratownictwa wysokościowego i wypełniający wzorowo służbę w JRG.

SGRW z JRG nr 3 KM PSP w Krakowie funkcjonuje od roku 1994. Obecnie w jej skład wchodzi 43 strażaków ratowników w JRG 3, 2 funkcjonariuszy w Komendzie Miejskiej oraz 2 w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie. Ponadto wśród członków SGRW są strażacy, którzy posiadają uprawnienia ratownika medycznego PRM - 5 osób a kolejnych 2 osoby są w trakcie uzyskiwania uprawnień. 19 ratowników posiada kwalifikacje do pełnej współpracy ze śmigłowcem ( również operator na pokładzie śmigłowca ) a kolejnych 19-stu posiada uprawnienia do działań pod jego pokładem, z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Wszyscy ratownicy są przygotowani do prowadzenia działań z wykorzystaniem technik alpinistycznych w terenie zurbanizowanym ( budynki, budowle, konstrukcje, itp.) oraz na obiektach przyrody ( głównie chodzi tu o obszar Wyżyny Krakowskiej - skałki, jaskinie, inne obiekty sztuczne i przyrody ). Ponadto 20-stu ratowników posiada karty taternika jaskiniowego uprawniające, między innymi, do współdziałania z ratownikami TOPR podczas akcji ratowniczych i ćwiczeń na terenie Tatr Polskich.

Do końca maja 2004 r. SGRW z JRG nr 3 prowadziła w zakresie ratownictwa wysokościowego ponad 300 akcji ratowniczych. Podczas tych akcji ratownicy udzielali pomocy ponad 200 osobom poszkodowanym i zagrożonym oraz likwidowała miejscowe zagrożenia. Od czerwca 2004 roku do końca grudnia 2017 roku SGRW prowadziła 158 akcji ratowniczych, w kolejnych 289 wykorzystano sprzęt ratownictwa wysokościowego będący na wyposażeniu osobistym ratowników oraz samochodów bojowych. Podczas tych działań udzielono pomocy 60-ciu osobom poszkodowanym. Kilkadziesiąt z tych interwencji było trudnymi akcjami polegającymi na transporcie osób poszkodowanych z użyciem technik alpinistycznych. SGRW przeprowadziła 67 akcji ratowniczych z użyciem śmigłowca w ramach Lotniczej Służby Ratowniczej funkcjonującej w latach 1997 - 2000. W 1997 r. z użyciem śmigłowców wojskowych SGRW prowadziła wciągu 2 tygodni działania ratownicze na obszarach Polski dotkniętych przez powódź. Tego samego rodzaju działania prowadzone były również przez ratowników SGRW podczas powodzi w roku 2009 i 2010. Podczas tych działań ewakuowano wiele osób zagrożonych i uwięzionych w budynkach przez wody które wystąpiły z brzegów rzek i zbiorników wodnych.  Obecnie SGRW z JRG nr 3 funkcjonuje również w strukturach Małopolskiej Brygady Odwodowej pod nazwą "SGRW Kraków 3".

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego Kraków 3 3